czwartek, 13 lutego 2014

Moda na zdrowe zęby...- czyli 100 pytań do...stomatologa dziecięcego

 Kochani,
zaczynamy nowy cykl postów, w których będziemy pytać specjalistów wszelakich, o kwestie dotyczące naszych Pociech.  Na pierwszy rzut STOMATOLOG DZIECIĘCY. 
Uwierzcie: nigdy nie jest za wcześnie na pierwszą wizytę u stomatologa. 
Odpowiedzi na Wasze pytania, udzielają Panie Stomatolog z Centrum Stomatologii Dziecięcej i ortodoncji Dr Borczyka w Katowicach:
lek. stom. Kamila Gądek
lek. stom. Izabela Walawender1.      Czym są białe plamki na ząbkach dziecka?

Lek. Dent. Izabela Walawender: Białe plamki mogą wynikać albo z nieprawidłowej budowy szkliwa, albo mogą to być początkowe zmiany demineralizacyjne, które najprawdopodobniej wkrótce przerodzą się w próchnicę. Jeśli na zębach dziecka zauważymy takie plamki, wówczas należy zgłosić się na kontrolę do stomatologa.
2. Co to jest demineralizacja szkliwa?
Lek. Dent. Izabela Walawender: Demineralizacja szkliwa to zmiana widoczna jako plamka na zębie. Jest to zmiana w składzie chemicznym szkliwa i może zostać odrwócona, jeżeli w porę zastosowane zostaną specjalne zabiegi stomatologiczne (z użyciem preparatów zawierających fluor czy też wapń). W przypadku braku działania profilaktycznego ze zmian demineralizacyjnych rozwija się próchnica.
3.      Co zrobić kiedy u dziecka pojawia się próchnica, nawet jeśli ząbek nie jest jeszcze czarny?
Lek. Dent. Izabela Walawender: U dzieci próchnica rozwija się bardzo dynamicznie, w przeciągu kilku miesięcy z małej plamki może rozwinąć się duży czarny ubytek. Jest to związane z budową zębów mlecznych, które są słabiej zmineralizowane od zębów stałych. Dlatego nie można bagatelizować nawet najdrobniejszych plamek na zębach dzieci. Należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz wdroży odpowiednie zabiegi profilaktyczne zanim zęby zostaną całkowicie zniszczone przez próchnicę. Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że zęby mleczne odgrywają istotną rolę dla zachowania prawidłowego zgryzu w przyszłości – wskazują one zębom stałym w jakim kierunku mają się wyrzynać. Przedwczesne usuwanie zniszczonych zębów mlecznych często skutkuje powstawaniem wad zgryzu u dzieci. Poza tym bakterie z zakażonych próchnicą mleczaków w łatwy sposób zakażają pojawiające się zęby stałe. Dlatego tak ważne jest dbanie o zęby już od najmłodszych lat.
4.      Czym jest lapisowanie, lakierowanie, fluoryzacja, lakowanie? Czy lakowanie i lakierowanie zębów to to samo? Spotkałam się z obiema nazwami.
Lek. Dent. Izabela Walawender:
Lapisowanie – wykonywane jest u bardzo małych dzieci, u których nie ma możliwości przeprowadzenia skutecznego leczenia. Zabieg polega na pokryciu zębów z próchnicą roztworem azotanu srebra. Powstają związki srebra o silnych właściwościach bakteriobójczych. Lapisowanie hamuje rozwój próchnicy. Często rodzice nie chcą wykonywać tego zabiegu, ponieważ po nim zęby przybierają czarną barwę. Jednak czasem jest to jedyna, szybka i bezbolesna metoda, która pozwala zachować zęby mleczne dziecka i nie dopuścić do takich zmian, które wymagałyby usunięcia zęba. Po czasie, gdy dzieci przyzwyczają się do wizyt w gabinecie miejsca pokryte lapisem można zastąpić estetyczną plombą.
Lakierowanie – jest to odmiana fluoryzacji, gdzie stosuje się specjalne lakiery bogate w związki fluoru. Preparaty nakładane są na zęby pędzelkiem.
Fluoryzacja – zabieg profilaktyczny, który wzbogaca zęby w związki fluoru. Dzięki temu zęby stają się odporne na kwaśne środowisko jamy ustnej, żeby zyskują ochronę przed demineralizacją i próchnicą. Zabiegi najczęściej przeprowadzane są za pomocą pianek fluorowych o przyjemnych zapachach i smakach, doskonale akceptowanych przez najmłodszych.
Lakowanie – Lakowanie to pokrycie bruzd i szczelin zębów trzonowych mlecznych oraz przedtrzonowych i trzonowych stałych specjalnym preparatem uszczelniającym. Bruzdy są to miejsca w których najczęściej zbierają się resztki jedzenia i bakterie, stąd bardzo szybko dochodzi tam do rozwoju próchnicy. Lakuje się zęby jeszcze nie objęte próchnicą, dlatego przed lakowaniem zęby są badane laserem diagnostycznym. Lakowanie jest bezbolesne, akceptowane przez najmłodszych.
5.      Czy zanim na ząbkach dziecka pojawi się próchnica, można je pokryć jakimś preparatem, który zapobiegnie lub opóźni pojawienie się próchnicy?
Lek. Dent. Izabela Walawender: Można zastosować 4 metody profilaktyki:
a)      lakierowanie zębów z zastosowaniem preparatów bogatych w związki fluoru – lakierować można wszystkie zęby, mleczne i stałe
b)      aplikacja preparatów bogatych w wapń (tzw. Szkliwo w płynie)  – preparaty te remineralizują szkliwo zębów, aplikuje się je na wszystkie powierzchnie zębów mlecznych i stałych
c)      lakowanie zębów – pokrycie specjalnymi preparatami uszczelniającymi bruzdy zębów – zabieg przeprowadza się w zębach trzonowych mlecznych oraz przedtrzonowych i trzonowych stałych
d)     ozonowanie – aplikacja na ząb bakteriobójczego ozonu – wykonywana jest zarówno w zębach mlecznych jak i stałych
6.      W jakim wieku najwcześniej można lakować ząbki?
Lek. Dent. Izabela Walawender: Lakuje się zęby zaraz po ich wyrznięciu, zanim zostaną zaatakowane przez próchnicę:
Lakowane są zęby mleczne trzonowe (pojawiają się w wieku 2-2,5 r.ż.) oraz zęby przedtrzonowe i trzonowe stałe (pojawiają się ok. 6 r.ż.).
7.      Czy to prawda, że przy początkowym stadium próchnicy, wystarczy smarowanie ząbków środkiem z fluorem? Próchnica wówczas nie rozwinie się lub cofnie?
  
Lek. Dent. Izabela Walawender: W przypadku zębów mlecznych rzadko udaje się całkowicie zatrzymać lub cofnąć próchnicę, jednak zabiegi profilaktyczne pozwalają na tyle zahamować rozwój próchnicy, by utrzymać zęby mleczne aż do czasu ich fizjologicznej wymiany na zęby stałe. Jeśli zabiegi profilaktyczne nie są stosowanie, wówczas próchnica rozwija się w bardzo szybkim tempie i w przeciągu kilku miesięcy może dojść do całkowitej destrukcji zębów.


8. Syn ma zalapisowane zęby. Czy istnieje możliwość pojawienia się próchnicy w innej części zęba, tam gdzie nie jest on pokryty lapisem?
Lek. dent. Kamila Gądek: Lapisem pokrywane są miejsca, w których aktualnie występuje próchnica. Tak więc po czasie w miejscach nie pokrytych lapisem może dojść do rozwoju próchnicy. Wówczas należy ponownie zalapisować zęby lub, jeśli dziecko jest już większe i można z nim podjąć współpracę, można oczyścić zęby z próchnicy i założyć standardowe wypełnienie.
9. Czy powinnam zalakować pozostałe zęby syna (2,5 roku)??
Lek. dent. Kamila Gądek: Lakiem zabezpiecza się powierzchnie żujące zębów mlecznych trzonowych. W przypadku pozostałych zębów stosowane są inne metody profilaktyki, m.in. ozonowanie, fluoryzacja.
10. Jeśli nie zalapisuję ząbków dziecka, na których już pojawiły się białe plamy, w jakim czasie ząb może ulec całkowitemu zniszczeniu przez próchnicę?
Lek. dent. Kamila Gądek: Lapisem pokrywa się zęby mocno zniszczone próchnicą. W przypadku początkowych zmian w postaci białych plam można zastosować ozonowanie, fluoryzację lub preparaty z wapniem. Próchnica u dzieci postępuje bardzo dynamicznie – w przypadku braku działań profilaktycznych w ciągu kilku miesięcy z białej plamki może rozwinąć się rozległy ubytek.
11. Jak wygląda ozonowanie ząbków u dziecka? Czy to boli? Mogą wystąpić jakieś powikłania?
Lek. dent. Kamila Gądek: Ozonowanie polega na aplikacji na ząb gazowego ozonu. Gaz podawany jest przez kapturek przykładany do powierzchni zęba. Zabieg trwa około 20 sekund i jest całkowicie bezbolesny. Ozonowanie nie powoduje powikłań.
12. Czy ząb po ozonowaniu jakoś się zabezpiecza? Czy zostawia z "wygryzioną" przez ozon dziurką?
Lek. dent. Kamila Gądek: Gazowy ozon nie narusza struktury zęba, tak więc nie powstaje pod jego wpływem żadna „dziura”. Natomiast po ozonowaniu dodatkowo aby wzmocnić ząb aplikowany jest preparat z fluorem.
13. Czy jeśli podczas zabiegu ozonowania, dziecko się poruszy i ozon "wycieknie" poza kapturek zabezpieczający, to grozi coś dziecku? Czy nie porani to dziąseł?
Lek. dent. Kamila Gądek: Gazowy ozon w dawkach wytwarzanych przez urządzenia stomatologiczne jest bezpieczny, nawet, gdy niewielka ilość wycieknie na dziąsło nie spowoduje to żadnych negatywnych skutków.
14. Jak oczyszcza się ząbki z lapisu, aby ewentualnie wyleczyć je i założyć wypełnienia?
Lek. dent. Kamila Gądek: Oczyszczanie zębów wykonuje się standardowo za pomocą wiertła stomatologicznego, a następnie zakłada się tradycyjne białe wypełnienie.
15. Czy gaz rozweselający rzeczywiście pomaga w opracowaniu ząbków dziecka? Zdarza się, że nie działa zupełnie na dziecko?
Lek. dent. Kamila Gądek: Gaz rozweselający działa uspokajająco na dzieci, stąd łatwiej jest podjąć współpracę z dzieckiem i wyleczyć zęby. Ważne jest, by podczas podawania podtlenku dziecko miało całkowicie drożne drogi oddechowe – jeśli dziecko ma katar, wówczas efekt podtlenku jest słabszy. Również bardzo małe dzieci (ok. 2 r.ż) reagują słabiej na podtlenek, ze względu na to, że oddychają one w nieco inny sposób niż dzieci starsze. W bardzo rzadkich przypadkach podtlenek może wywołać reakcję nadpobudliwości u dziecka.
16. Czy to prawda, że ozonowany ząbek również ma ciemny kolor?
Lek. dent. Kamila Gądek: Ozonowaniu poddawane są zęby zdrowe lub z początkowymi zmianami demineralizacyjnymi. Zęby takie są białe i po ozonowaniu zachowują swój odcień.
17. Czy syrop uspokajający podawany przez stomatologa może zagrażać zdrowiu lub życiu dziecka?
Lek. dent. Kamila Gądek: Syrop uspokajający, jak każdy inny lek, podawany w odpowiednich dawkach zaleconych przez lekarza jest bezpieczny dla pacjenta.
18. Logopeda zalecił zabieg podcięcia wędzidełka u mojego dziecka. W jakim wieku najlepiej go wykonać?
Lek. dent. Kamila Gądek: Najprawdopodobniej chodzi tutaj o wędzidełko języka – aby zabezpieczyć prawidłowy rozwój aparatu mowy zabieg podcięcia wędzidełka wykonywany jest zwykle w wieku ok. 3 lat. Dla prawidłowego rozwoju aparatu żucia i mowy ważne jest też skontrolowanie wędzidełka wargi górnej i dolnej. Ewentualna korekta tych wędzidełek powinna być wykonana z wyraźnych wskazań lekarskich (lekarz oceni w jakim wieku należy wykonać zabieg).
19. Jak to jest z tymi pastami? U dwulatka używać pasty z czy bez fluoru? Jakie mogą być konsekwencje "połykania" go przez dziecko?
Lek. dent. Kamila Gądek: U dwulatka nie należy używać past z fluorem, gdyż połykanie dużych dawek fluoru może spowodować rozwój fluorozy (zatrucie, białe plamy na zębach). Najlepiej używać past przeznaczonych do wieku dziecka.
20. Czy ząbki dzieci można również leczyć laserowo?
Lek. dent. Kamila Gądek: Aby dobrać odpowiednią metodę leczenia zębów u dziecka konieczna jest kontrola lekarska. Często leczenie tradycyjne sprawdza się lepiej u najmłodszych pacjentów.

Serdeczne dzięki za odpowiedzi na nasze pytania. 
Jeśli porównać naszą pierwszą wizytę w Krakowie, w centrum rzekomo dziecięcym z wizytą u Pani Dr Kamili...uwierzcie to może być przyjemny czas nie tylko dla dziecka, ale i rodziców. I czasami warto wydać troszkę więcej pieniędzy, jeśli dzięki temu nie dostajemy gratis traumy u dziecka na widok i hasło:" stomatolog".
Lenka patrzy jak piszę tego posta i pyta: "kiedy Nena jedzie Cioci?" 
A oto kilka fotek z naszej wizyty w Klinice :) 
Uprzedzając pytania:) Tak, jechaliśmy do Katowic, droga zajęła nam 45min. czyli tyle ile w godzinach szczytu przejechać przez nasze kochane miasto :) 

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, piszcie śmiało! Jeśli się wstydzicie na forum, piszcie na priv :)

Ps. dziękujemy Wam za taki odzew, i wszystkie nadesłane pytania. Razem z nami tworzycie ten cykl!!! <3

 
 

12 komentarzy:

 1. Zdecydowanie stomatologa powinny odwiedzac maluszki. My zaczelismy wizyte u obu dziewczynek w wieku 2 lat do wtedy wychodza juz raczej wszystkie zeby a jak nie to jest juz ich dosc :) mamy to szczescie i to pewnie tez geny ze dziewczynki maja zdrowe zeby i w zyciu nie mialy w ustach cocacoli a slodycze staram sie ograniczac-staram sie ;)
  Ale karygodne jest jak rodzic daje tak malemu dziecku np cole a pozniej mowi skad ta prochnica, a bo on cchce bla bla..... takie gadanie. Trzeba dbac juz od malego bo pozniej niemile zabiegi czekaja maluszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas nawet chyba nie geny zadecydowały a cycuś...przy którym Lenka niestety najczęściej zasypia... Ale zrobię wszystko, aby miała zdrowe zęby, dlatego też zalapisowaliśmy je na razie i mimo, iż nie wygląda to pięknie, to wiem, że przynajmniej za pół roku będzie co leczyć :/

   Usuń
 2. Dziękuje ci za ten post, a właściwie za rekomendacje gabinetu :) mieszkam na Śląsku, a właściwie bede znowu mieszkała po powrocie z zagranicy, i szukam dobrego dentysty dla mojej corki :) gdy ktos mogł jeszcze polecić mi dorego pediatrę byłabym wdzieczna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że pomogłam. Właśnie sama czasami szukam specjalistów, czy odpowiedzi na nurtujące pytania, dotyczące dziecka, i wiem, że najlepiej pytać specjalistów, a nie pociotków, bo cioć dobra rada jest wiele...a później człowiek po nocach nie śpi... :)

   Usuń
 3. fajny gabinet:) i my musimy wybrać się do dentysty, dobrze wiedzieć, że ten gabinet jest na śląsku :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam gorąco, naprawdę warto, jeśli dzięki temu dziecko będzie dopytywało kiedy pojedzie do Cioci :)

   Usuń
 4. Fajna relacja z wizyty:)Widzę Lenka spisała się wzorowo:)
  http://ameliatheloveofmylife.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj była baaaardzo dzielna, w porównaniu do pierwszej wizyty w Centrum w Krakowie, to niebo a ziemia...

   Usuń
 5. Dokładnie, o żeby trzeba dbać od małego, bo później same problemy...

  OdpowiedzUsuń
 6. Rewelacyjny pomysł z tym postem. My mamy już za sobą pierwszą wizytę u stomatologa niestety Maja nie chciała pokazać ząbków. Przed wizytą trenowalyśmy nw domu pokazywanie ząbków i pięknie szło myślałam że tak samo pójdzie w gabinecie. Niestety po wejściu zasłoniła buzkę i powiedziała,że nie pokaże haha.

  OdpowiedzUsuń
 7. Polecamy sposób na przekonanie dzieci do regularnego mycia ząbków, a mianowicie użycie tabletek barwiących płytkę nazębną - starszy osad barwią na niebiesko, a nowszy na różowo. Ta metoda zaskakuje i sprawdza się każdego dnia w gabinecie!

  OdpowiedzUsuń