wtorek, 23 czerwca 2015

Perfekcyjne sposoby Nieperfekcyjnej Pani Domu ;)
Grill, zielona trawka, słońce, basen....KOMARY! Dorosły zaraz sięgnie do apteczki i czymś się nasmaruje/ naszprycuje/ naokłada. Z dzieckiem ( ciężarnymi i karmiącymi Mamami) już tak prosto nie jest. Po tym jak jeden taki sympatyczny gość, raczył się wprosić nam na grilla i ukąsić Lenkę dokładnie między oczy, co sprawiło, że przez kilka dni bardziej przypominała Avatara niż moją córkę, postanowiłam podzielić się z Wami pewnymi sprawdzonymi ( i bardziej lub mniej skutecznymi) sposobami na odpędzenie komarów, mrówek, na łagodzenie skutków bliskich z nimi spotkań i nie tylko. Czyli jak zostać Perfekcyjną Panią Domu, bez użycia wszechobecnej chemii.


MYCIE OWOCÓW I WARZYW
 Uwielbiam okres, kiedy pojawiają się nowalijki, owoce lata i wszystkie dobrodziejstwa tej pory roku. Właściwie w sezonie mogłabym żywić się tylko nimi ( nie licząc lodów ;). Jednak owoce i warzywa zawierają nie tylko ważne dla naszego organizmu witaminy i  minerały, ale i bakterie, pestycydy i duużo chemikaliów. Jak myć owoce i warzywa, szczególnie te delikatne, których nie da się szorować szczotką i polewać wrzątkiem? ;)
Przygotuj mieszankę: jedna pełna łyżka sody oczyszczonej, ok. 4 łyżek octu, litr wody. Można mieszankę przygotować również osobno. Bakterie i drobnoustroje zmyje mieszanka wody i octu, natomiast pestycydy i wszelkie chemikalia, którymi spryskiwane są owoce i warzywa, zmyjesz mieszanką wody z sodą oczyszczoną. Do takich roztworów wrzucam owoce na kilka minut. Następnie spłukuję wodą. Nie obawiaj się, że owoce stracą smak lub wygląd. Zarówno octu jak i sody nie czuć, a wygląd pozostaje dokładnie taki sam jak przy umyciu ich zwykłą wodą. Choć pewnie "pod mikroskopem" znacząco się różni :D
Pamiętaj! owoce szypułkowe myj zawsze przed oderwaniem szypułek, najlepiej bezpośrednio przez zjedzeniem.


WYBIELANIE
Maluch ubrudził ubranka pierwszym marchewkowym obiadkiem, wykonał taniec Elvisa sunąc na kolanach przez cały ogród? Oczywiście nie możesz użyć wybielacza. Dotyczy to również Twoich ubrań, jeśli jesteś karmiącą Mamą. Pamiętaj, że dziecko trzymane przy piersi, ma kontakt z Twoją bielizną czy ubraniem. Często o tym zapominamy, szukając przyczyny uczulenia delikatnej skórki Malucha w konkretnych miejscach ( alergia kontaktowa).
Do wybielenia plam użyj sody. Namocz plamę, posyp sodą, wetrzyj ją w plamę, zostaw na jakiś czas, a następnie wypierz sodą podobnie jak proszkiem. Nawet jeśli plama nie zejdzie całkowicie ( zależy od tkaniny) to przynajmniej dość mocno zblednie.
Pamiętaj! Sodą możesz wybielić niemalże wszystko. Gdy byłam dzieckiem, a jedyną dostępną pastą była Nivea, mówiło się, że by wybielić zęby, wystarczy umyć je odrobiną sody. Nie próbowałam i Wam nie polecam. Ale jak widzicie soda ma wiele zastosowań :)

ŚRODEK ODSTRASZAJĄCY KOMARY
Nie każdy chce używać środków dostępnych w aptekach, szczególnie w przypadku małych dzieci, choćby ze względu na możliwość zlizania, zabrudzenia oczu itd.
Również tutaj są domowe sposoby, które niemniej skutecznie odstraszą komary.
Najskuteczniej byłoby się natrzeć roztworem octu i wody, czosnkiem lub cebulą, czego rzecz jasna uczynić nie chcemy i nie możemy, no chyba, że najbliższych kilka dni, mamy zamiar spędzić jedynie we własnym ogródku, bez towarzystwa innych ;)
Intensywne zapachy odstraszają komary, wystarczy zatem nasmarować ciało wanilią ( lub olejkiem eterycznym: wanilia i cynamon to największe odstraszacze komarów). 
Aby komary nie wpadały przez okna do domu, warto postawić na parapecie miętę, pelargonię, mirt, bazylię lub inną intensywnie pachnącą roślinę. Można natrzeć też ramę okienną octem czy olejkiem eterycznym. Odstraszy skutecznie komary.


plektrantus koleusowaty,

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/naturalne-sposoby-na-komary-sprawdzone-domowe-sposoby-na-komary_41434.html
plektrantus koleusowaty,

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/naturalne-sposoby-na-komary-sprawdzone-domowe-sposoby-na-komary_41434.html

ŚRODEK NA MRÓWKI
Mając małe dzieci, nie możesz zostawić na podłodze lub w innym miejscu, do którego dostęp ma dziecko, żadnych trutek na mrówki, ze względu na zagrożenie połknięcia, polizania itd. 
Domowym sposobem na zwalczenie mrówek, jest posmarowanie/ skropienie miejsc, z których one wychodzą octem, lub wysypanie odrobiny proszku do pieczenia. Oczywiście nie wygląda to zbyt ładnie i czynność tę należy powtarzać co jakiś czas, ponieważ drażniący dla mrówek jest zapach specyfików, który jednak z czasem się ulatnia. Dobrze podziała również zapach soku z cytryny. Jeśli jednak drażnią Was zapachy lub widok rozsypanego proszku do pieczenia, spróbujcie skropić miejsca, z których wychodzą mrówki, płynem do mycia szyb. Niektórzy radzą też, by pozostawić na jakiś czas talerzyk lub tekturkę wysmarowaną miodem, co przyciągnie wszystkie ukrywające się po kątach mrówki, jednak mnie ten widok jakoś odstrasza :)

DOMOWY PŁYN DO MYCIA NACZYŃ
wystarczy przygotować roztwór:
- ok. 0,5 litra wody

- 100 ml octu spirytusowego
- 200g soli
– sok z 2-3 cytryn

 Wszystko razem mieszamy, gotujemy ok. 10 min. aż zgęstnieje. Warto w taki sposób myć kubeczki i naczynia dziecięce (niemowlęce), których nie możemy umyć w zmywarce.

PIASKOWNICA kocią kuwetą?
Aby tak się nie stało, spryskaj brzegi piaskownicy octem, odstraszy to zarówno koty, które chciałyby z Twojej piaskownicy uczynić sobie kuwetę, ale i mrówki, których w piaskownicy zwykle nie brakuje. 

MASZ OWSIKI W PUPIE...?
Choć to nadal temat tabu i nikt głośno nie mówi o tym, że akurat jego dziecko jest nosicielem  pasożytów ( zwanych umownie "robakami") wiadomo, że niemal każde dziecko zetknie się z tym problemem choć raz w życiu. Jeśli nie chcesz poddawać dziecka leczeniu farmaceutykami przepisanymi przez pediatrę, spróbuj domowego sposobu.
Kukurbitacyna znajdująca się w pestkach dyni, uszkadza układ nerwowy pasożytów ( nie mając oczywiście żadnego wpływu na układ nerwowy dziecka), pomaga również pozbyć się  drobnoustrojów odpasożytniczych z organizmu. 
Przygotuj mieszankę:
- od 15-30g zmiksowanych pestek z dyni ( najlepsze będą te wybrane bezpośrednio z dyni, umyte, osuszone i schłodzone- należy obierać je jedynie z twardej łuski, nie wolno ściągać zielonego naskórka, bo to on zawiera najwięcej kukurbicyny).
- odrobina mleka ( np ryżowego) lub miodu.
Mieszankę podaj na czczo, przed śniadaniem. Po ok. 3 godzinach podaj 1-2 łyżeczek oleju rycynowego ( lub opcjonalnie dla alergików itd 1-2 łyżeczki oliwy z oliwek) aby przyspieszyć wydalenie pasożytów.  Kurację można powtórzyć po kilku dniach.

kukurbitacyna

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/pestki-z-dyni-na-robaki-domowy-sposob-odrobaczanie-dzieci-i-doroslych_42052.html

PEELING DO CIAŁA
tak pachnącego i naturalnego peelingu nie dostaniesz w żadnej drogerii. Możesz używać go w domu, albo zapakować do ładnego słoiczka, ozdobić i podarować w prezencie. Oczywiście jego zawartość należy zużyć dosyć szybko, ze względu na zawartość owoców lub przygotowywać tylko potrzebną ilość na bieżąco. 
Składniki:
- 2 szklanki cukru ( najlepiej brązowego)
- ok. 4-5 łyżek oliwy z oliwek
- 2 łyżki soku z pomarańczy/ cytryny/ grejpfruta
- skórka starta z pomarańczy/ cytryny/ grejpfruta
Mieszamy, przekładamy do słoiczka, zakręcamy :)

A może Wy też znacie ciekawe, domowe sposoby dla Nieperfekcyjnej Pani Domu? Najwięcej takich przekazują nam Babcie i Mamy. Czekam na Wasze pomysły :)

 

1 komentarz: